Czym charakteryzuje się technologia IO-Link?

Written by

Co warto wiedzieć na temat tej technologii? Sprawdź najważniejsze aspekty!

IO-Link to otwarty i zarazem międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej (IEC 61131-9). Dzięki niemu możliwe jest komunikowanie się urządzeń sterujących z różnego rodzaju sensorami i urządzeniami wykonawczymi. O czym jeszcze nie można zapominać? IO-Link to technologia komunikacji typu punkt-punkt. W końcu każde urządzenie wykonawcze jest podłączane do zupełnie innego portu.

Standard komunikacji (otwarty) powoduje, że technologia IO-Link jest ogólnodostępna, dlatego wszyscy producenci mogą z niej korzystać. Przez to wykorzystanie jej – w systemach automatyki – umożliwia skomunikowanie (w ramach jednej sieci) urządzeń, które pochodzą od różnych producentów.

Jaka jest najważniejsza korzyść wynikająca z wykorzystania IO-Link? To istotne uproszczenie instalacji przy równoczesnym zachowaniu dużego wachlarza możliwości (w aspekcie diagnostyki oraz parametryzacji). Można też liczyć na wyeliminowanie wielu żył sygnałowych. Chcesz uzyskać więcej informacji? Na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/czym-jest-technologia-io-link/ masz to wszystko bardzo dokładnie opisane.

Dlaczego warto używać IO-Link? Dla zainteresowanych bardzo ważnymi argumentami są większa elastyczność, większa wydajność produkcji, a także niższe koszty utrzymania i serwisowania.

Sporo osób zastanawia się, co wchodzi w skład systemu IO-Link. Składa się on z kilku elementów. Warto tutaj wymienić m.in. IO-Link Master. To bramka umożliwiająca komunikację między urządzeniami sterującymi i wykonawczymi. Ważnym elementem jest też IO-Link Device (chodzi o różne urządzenia wykonawcze i sensory, które trzeba podłączyć bezpośrednio do urządzenia Master).

W skład systemu IO-Link wchodzą też przewód (standardowy, pięciożyłowy albo trzyżyłowy) oraz oprogramowanie (chodzi o odpowiednie narzędzie służące do konfiguracji i parametryzacji systemu).

Istotnym tematem są też rodzaje portów. Stosuje się tutaj 2 rodzaje. To port typu A (pod kątem urządzeń, których pobór prądu jest mniejszy od 200 mA) i port typu B (to dodatkowe zasilanie dla urządzeń, które potrzebują większej mocy).

Co istotne, sieć IO-Link jest używana do realizowania transmisji 4 typów danych. Jakich? Są to: dane procesowe, dane urządzenia, zdarzenia i status wartości.

Te wszystkie dane odgrywają znaczącą rolę pod kątem predykcyjnego utrzymania ruchu, ponieważ ich analiza pozwala na sprawniejszą identyfikację problemów oraz sytuacji awaryjnych, a tym samym na zapobieganie kosztownym przestojom produkcji.

Urządzenie IO-Link Master obsługuje 3 prędkości wymiany danych. Chodzi o 4,8 Kb/s, 38,4 Kb/s i 230 Kb/s (przy czym urządzenie wykonawcze jest w stanie obsłużyć tylko jedną z tych prędkości). Warto o tym pamiętać.

Łatwo zauważyć, że otoczenie biznesowe jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej konkurencyjne. A to powoduje, że warto poznawać nowe technologie i je stosować w praktyce. Jest to kluczowe, aby być ważnym „graczem” na rynku.

Wciąż mało Ci informacji na ten temat? Zainteresowała Cię technologia IO-Link? Chcesz dowiedzieć się, czy można ją zastosować w Twojej firmie? W takim razie skorzystaj z pomocy doradców RAControls.

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.