Katowice – nie tylko czarne złoto

Written by

Katowice- miasto kultury i rozrywki

 

Katowice wciąż kojarzą się przede wszystkim z przemysłem ciężkim, który wywindował to miasto na szczyt rozwoju gospodarczego. Warto nieco przełamać ten stereotyp. Na terenie  stolicy Górnego Śląska znajduje się bowiem wiele ciekawych obiektów historycznych i kulturalnych, a same Katowice nie tylko otoczone są malowniczymi lasami, ale tereny zielone stanowią około 40% powierzchni miasta. Mało kto wie, że jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce.

 

Kultura i sztuka w Katowicach

 

Zabytki

 

  • Archikatedra Chrystusa Króla.Katedra jest jedną z głównych atrakcji miasta. Jej budowa rozpoczęła się w 1927 roku i do dziś monumentalny budynek w stylu klasycyzującym zachwyca nie tylko imponującym rozmiarem, ale i wystrojem wnętrz. W ciekawy sposób łączy ze sobą elementy neoklasyczne, modernistyczne i art- deco. Archikatedra  Chrystusa Króla jest największą archikatedrą w Polsce.
  • Kościół Mariacki (Pw. Niepokalanego Poczęcia NMP).Ten neogotycki budynek pochodzi z II połowy XIX wieku. Odwiedzający mogą podziwiać kolekcję dzieł sztuki związanych z kultem Maryi Dziewicy, ale najcenniejszymi eksponatami są kolorowe witraże, zaprojektowane przez Adama Bunscha, ucznia Mehoffera. W kościele znajduje się stary, malowany temperą na desce, ołtarz z końca XV wieku.

 

Historia

 

  • Muzeum Historii Katowic. Muzeum zapoznaje zwiedzających z historią regionu i posiada różnorodne zbiory związane z dziejami Górnego Śląska. Wśród eksponatów znajdują się kolekcje kryształów, strojów narodowych, rękodzieła lokalnych rzemieślników i dokumentów historycznych a także bogaty zbiór starych zdjęć. Muzeum prezentuje także malarstwo S. Witkiewicza.
  • Muzeum Śląskie. Muzeum powstało w latach dwudziestych XX wieku i początkowo mieściło się w renesansowym budynku Grand Hotelu. Od 2014 r. wystawa z 75 000 eksponatami etnologicznymi i archeologicznymi oraz ponad 200 dziełami polskich malarzy znajduje się w nowoczesnym budynku na terenie byłej kopalni w Katowicach. Najbardziej spektakularna jest część usytuowana w podziemnej części kompleksu. Zbiory obejmują głównie kolekcje biżuterii, naczyń, numizmatyki, rycin, mebli i rzeźb. a także zbiory XIXwiecznego malarstwa polskiego i światowego. Muzeum organizuje ciekawe seminaria etnologiczne, a obecnie przygotowuje projekty na temat historii mówionej. Koncentrują się one na zmianach w mieście w ciągu ostatnich 50ciu lat.

 

Sztuka

 

  • Filharmonia Śląska. Filharmonia mieści się w pięknym XIXwiecznym budynku, dlatego poleca się to miejsce nie tylko miłośnikom muzyki. A jest czego słuchać, bo występują w niej największe sławy. Filharmonia Śląska uważana jest za jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, jedyną, posiadającą trzy zespoły muzyczne: orkiestrę kameralną, orkiestrę symfoniczną i chór. Od 1979 roku, co cztery lata odbywa się tu Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów.
  • Sala koncertowa NOSPR. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to kolejny obowiązkowy przystanek dla melomanów. W bardzo ciekawym architektonicznie budynku zmieści się 1800 widzów, a sala koncertowa uważana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie.
  • Teatr Śląski. Ten neoklasycystyczny gmach budowano w latach 1905-1907 według projektu Carla Moritza, odpowiedzialnego między innymi za operę w Kolonii. Działalność teatru zainaugurowano w 1907 roku jako teatr niemiecki. Niektórzy aktorzy przysięgali nawet, że ze sceny nie padną nigdy polskie słowa. Na terenie teatru działają 4 sceny, ale oprócz klasycznej działalności repertuarowej organizuje się spotkania i debaty o kulturze regionu. Niektóre spektakle tłumaczone są na język migowy lub towarzyszy im audiodeskrypcja bądź angielskie napisy.

 

Rozrywka

 

  • Park Śląski. Między Katowicami a Chorzowem znajduje się jeden z największych parków miejskich w Europie. Park Śląski oferuje 620 hektarów szlaków pieszych i  rowerowych, odkryty basen, park rozrywki i park wspinaczkowy. Miłośnicy astronomii docenią mieszczące się w parku Planetarium, a znawcy sztuki Galerię Rzeźby Śląskiej.
  • Mariacka. Ponieważ miasto szybko rozwijało się w czasach industrializacji, z jego centrum sąsiadują ze sobą zabytki historyczne, ale i budynki inspirowane stylem secesyjnym i Bauhaus. Żywą atrakcją jest ulica Mariacka, najbardziej znany deptak Katowic. Oprócz licznych sklepów siedzibę ma tam wiele modnych restauracji, barów i klubów. Można zatem spróbować tradycyjnych dań kuchni śląskiej (i międzynarodowej), ale też posłuchać muzyki na żywo i potańczyć.
  • Spodek. Ogromna, wielofunkcyjna hala jest niekwestionowanym symbolem Katowic. Od 1971 roku owalna bryła z charakterystycznym dachem łączy arenę, lodowisko i halę sportową. To w Spodku odbywa się wiele koncertów i festiwali, dzięki którym Katowice można również nazwać miastem festiwali. Miłośnicy bluesa spotykają się co roku na Rawa Blues Festiwal, jednym z największych na świecie festiwali tego rodzaju muzyki, a dla fanów cięższych brzmień jest Metalmania. Oba te wydarzenia mają długą tradycję: pierwsza edycja Rawy miała miejsce w 1981 roku, Metalmania 5 lat później.
Article Categories:
Katowice

Comments are closed.