Kościół Mariacki w Katowicach

Written by

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, nazywany również kościołem mariackim, znajduje się w Katowicach i został wybudowany w latach 1862-1870. Jego projekt w stylu neogotyckim stworzył Alexis Langer, a budynek zbudowany jest z dolomitu śląskiego, co nadaje mu wyjątkowy wygląd. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego i jest najstarszym zachowanym kościołem katolickim w centrum Katowic.

Początki parafii sięgają połowy XIX wieku, kiedy następował szybki wzrost ludności w związku z industrializacją Górnego Śląska. W 1861 roku biskup wrocławski Heinrich Förster zadecydował o budowie większego kościoła i wyznaczył Alexisa Langera na architekta. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcono rok później.

Początkowo planowano wzniesienie potężnej, trzynawowej bazyliki, jednak ze względu na koszty zrezygnowano z tego pomysłu. Ostatecznie powstała jednonawowa świątynia z rzędem bocznych kaplic, które tworzą iluzję naw.

Kościół posiada 71-metrową wieżę oraz kruchtę, która zamyka wylot ulicy Mariackiej. Wystrój wnętrza obejmuje między innymi witraże autorstwa Adama Bunscha, ucznia Józefa Mehoffera, oraz obrazy Cyklu Maryjnego Józefa Unierzyskiego. W transepcie znajduje się ołtarz z III ćwierci XV wieku, utrzymany w konwencji Sacra Conversazione, należący stylistycznie do niemieckiego malarstwa gotyckiego.

W latach 70. XX wieku kościół stracił część oryginalnego wyposażenia, jednak w 2001 roku witraże przeszły gruntowną konserwację. Kościół jest obecnie ważnym zabytkiem architektonicznym i historycznym w Katowicach oraz ważnym ośrodkiem religijnym dla parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, dzięki swojej długiej historii, unikalnej architekturze i znaczeniu dla lokalnej społeczności, stanowi ważny punkt na mapie dziedzictwa kulturowego regionu. W jego wnętrzu można podziwiać nie tylko dzieła sztuki sakralnej, ale także odnaleźć ślady przeszłości oraz życie religijne lokalnej społeczności.

Jednym z ciekawszych elementów wyposażenia kościoła jest kamienna monstrancja, wykonana przez Teresę Michałowską-Rauszer i rzeźbiarza Henryka Piechaczka. Monstrancja jest wotum z okazji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego i III Wizyty Duszpasterskiej Jana Pawła II w Polsce. W kaplicy znajduje się również obraz pt. „Św. Jacek z ludem śląskim” wykonany przez białoruskiego artystę Aleksandra Grigorjewicza Paskiewicza, na podstawie szkicu Adama Bunscha.

Dawny obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, który pierwotnie znajdował się w prezbiterium kościoła, został przeniesiony do Kaplicy Chrystusa Zbawiciela w Domu Katechetycznym. Wystrój Kaplicy Najświętszego Sakramentu także jest dziełem Teresy Michałowskiej-Rauszer.

Warto odwiedzić kościół nie tylko ze względu na jego wartość artystyczną, ale także jako miejsce spotkań lokalnej społeczności i ważny ośrodek życia religijnego. Świątynia jest otwarta dla zwiedzających, oferując możliwość uczestniczenia w mszach oraz modlitwie w spokojnej i urokliwej atmosferze.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to nie tylko zabytek architektoniczny, ale także istotny element tożsamości mieszkańców Katowic, którzy od pokoleń uczestniczą w życiu parafii. Świątynia ta będzie żywym świadkiem historii i dziedzictwa kulturowego regionu przez długie lata.

Article Categories:
Turystyka

Comments are closed.