Atrakcje w mieście

Written by

Katowice są stolicą Górnego Śląska, głownie kojarzone z wielkimi zakładami i przemysłem. Jednak możemy tam spotkać cenne zabytki, oraz wiele atrakcyjnych miejsc, które mogą oczarować każdego.  Jest to miasto,  wielokulturowe, które odświeża swój wizerunek i staje się coraz częstszym kierunkiem turystycznym.

Historia Katowic

Miasto to powstało w połowie XIX wieku, z połączenia kilku wsi, mianowicie Wieś Katowice, folwark Brynów i Bogucice. Właśnie te najważniejsze osady, zapoczątkowały dzisiejsze Katowice. Było to szybko rozwijające się miasto, i ludzie chętnie inwestowali na jego terenie.  Szybki rozwój przemysłu górniczego raz hutniczego spowodowały, że szybko przekształciły się w ważny ośrodek gospodarczy. Mimo że gospodarką kierowały spółki niemieckie, były one ośrodkiem polskości. Po powstaniach śląskich Katowice jak i inne okoliczne gminy w końcu przyłączono do Polski.

Atrakcje w mieście Katowice

Wybierając miejsce na wypad, warto wziąć pod uwagę Katowice, ponieważ potrafią one miło zaskoczyć, co warto zobaczyć w tym mieście?

  • Muzeum Śląskie

Powstało w 1929 roku. Możemy podziwiać w nim kolekcję polskiego malarstwa, oraz takich artystów jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski. Piękne wystawy fotografii artystycznej,  a także bogate zbiory etnograficzne. Jest to jedno z najciekawszych muzeów,  pełno jest w nim interaktywnych pobudzających wyobraźnię instalacji oraz realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń.

  • Spodek 

Jest to jedna z najpopularniejszych hal widowiskowo-sportowych w naszym kraju znajdujące się w samym centrum miasta . Można oglądać tam najważniejsze mecze koszykówki, siatkówki, czy piłki ręcznej.  Energiczna atmosfera, którą można tam spotkać jest jak nigdzie indziej.  Odbywa się tam również wiele koncertów i festiwali. Znajduje się tam także basen i lodowisko.  Odbywa się tam, także Intel Extreme Masters, więc skupia wokół siebie wielu młodych ludzi.

  • Dolina trzech stawów

Można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej urokliwych zakątków Katowic. Piękne malownicze miejsce położone jest w środku miasta, znaleźć można tam ścieżki rowerowe i wygodne tereny do biegania, boiska do siatkówki a nawet plażę. Odbywa się tam wiele koncertów i festiwali np. Tauron Nowa Muzyka Katowice gdzie stawiane jest pole namiotowe  i food trucki. Ostatnio powstał tam nawet beach bar Woda.

  • Nikiszowiec 

Najbardziej  zabytkowe i klimatyczne miejsce zapisane na listę UNESCO co czyni go prawdziwą perełką na skale światową. Niegdyś było to osiedle  robocze dla górników. Powstał tam neobarokowy kościół, budynki administracyjne, szkoła, komisariat i kotłownia, co miało go czynić samowystarczalne. Stanowił też tło dla wielu filmów dzięki niepowtarzalnemu klimatowi m.in. Barbórka . Z lotu ptaka Nikiszowiec przypomina widownie amfiteatru.

  • Mariacka

Jedna z najpopularniejszych ulic w Katowicach, często odwiedzana przez młodych ludzi którzy chcą wyskoczyć na drinka, czy po prostu szukają fajnej imprezy. Ulica zaczyna się od dworca PKP i ciągnie się aż do kościoła Mariackiego. Znajduje się na niej wiele knajpek, barów, pubów, restauracji. Znajdziesz tam tradycyjną śląską kuchnie, która oferuje kluski śląskie, modro kapusta oraz roladę jak i fastfood typu zapiekanki, pizze czy kebaby. Jeśli masz ochotę poimprezować warto zajrzeć na Mariacką.

  • Trójwymiarowe murale

Murale w Katowicach są dość często spotykane.  Prezentują różny poziom, lecz na jednej kamienicy a dokładnie u zbiegu ulic Jerzego-Dudy Gracza, Warszawskiej oraz 1 Maja mocno rzuca się w oczy mural który powstał w 2015 roku. Przedstawia on ścianę i wnętrze kamienicy, oraz dżunglę i okno z którego wyłania się sterowiec. Kolejny powstały w 2018 roku, mural przedstawiający portret Wojciecha Korfantego.

  • Park Śląski 

Jest to drugi największy park w Europie, co ciekawe jest większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku. Powierzchnia mierzy 620 ha.  Na jego terenie znajdziemy Śląskie wesołe miasteczko, planetarium, stadion Śląski, ZOO, park oraz kolejka gondolowa dzięki której wszystko można zobaczyć z wysokości. Jest to świetne miejsce do relaksu. Co prawda Park Śląski znajduje się na granicy między Katowicami a Chorzowem lecz nie mogło zabraknąć go w tym zestawieniu.

  • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Warto wspomnieć jeszcze o Narodowej Orkiestrze symfonicznej, która znajduje się w strefie kultury.  Sala koncertowa robi ogromne wrażenie, jest tu świetna akustyka, piękne drewniane pomieszczenia. Orkiestra pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentuje kraj na między narodowej scenie.

Oto jedne z najciekawszych miejsc w Katowicach, zagłębiając się w jej atrakcje można znaleźć ich jeszcze więcej. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie są atrakcyjnie wizualnie, ale mają ciekawą historię oraz swój klimat. Większość przewodników skupia się właśnie na Nikiszowcu gdzie znajdziecie zabytkowe domy górników, oraz zorganizują wycieczkę po modernistycznej części śródmieścia. Ważną częścią Katowic jest Strefa Kultury czyli spodek, muzeum oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Chwila odpoczynku w Dolnie Trzech Stawów lub impreza na ulicy Mariackiej. Wizyta w tych miejscach z pewnością nie będzie stratą czasu.

Article Categories:
Katowice

Comments are closed.