Poradnik jak wybrać laptopa dla osoby niezaznajomionej z technologią.

Written by

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest mobilność. Każdy jest w stałym kontakcie ze światem. Musimy wiedzieć czy przyszedł nam mail, czy ktoś wysłał wiadomość w komunikatorze internetowym. Zapewniają nam to smartphony. Stały się one małymi komputerami. Oferują dostęp do Internetu oraz milion przydatnych aplikacji. Jednak sprawy służbowe czy pisanie tekstów na małym ekranie smartphona jest niewygodne. Dlatego ważne jest posiadanie laptopa. Wybór komputera przenośnego dla osoby niezaznajomionej z technologią może przyprawić o ból głowy. Dlatego w moim poradniku pomogę Ci w trudnej dla Ciebie decyzji.

Przewaga laptopa nad komputerem stacjonarnym.

Laptop ma dużą przewagę nad komputerami stacjonarnymi, ponieważ można je wziąć wszędzie. Wszechobecna technologia pozwala nam na dostęp do sieci z prawie każdego miejsca na ziemi. Jeżeli akurat nie ma w miejscu, którym jesteśmy darmowego punktu Wi-Fi, wystarczy nam smartphone z dostępem do sieci i możemy zrobić z niego przenośny hotspot. Operatorzy sieci oferują coraz tańsze i większe pakiety danych. Drugim, ważnym powodem są małe rozmiary. Jeżeli jedziemy na wakacje laptopa bez większego kłopotu możemy zabrać do plecaka czy torby.

Jeżeli, któryś z punktów opisuje Ciebie, warto aby zakupić laptopa:

 • pracujesz zdalnie, jako administrator stron Internetowych, copywriter czy administrator sklepu Internetowego
 • pracujesz w różnych miejscach: w biurze i w domu
 • dużo podróżujesz, a podróże są dla Ciebie męczące
 • nie masz miejsca na komputer stacjonarny: nie masz gdzie ustawić klawiatury, monitora i myszki

Ważne pytanie.

Przede wszystkim musisz się zastanowić do czego będziesz go używać. Wiem, że na to pytanie nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Musisz jednak mniej więcej określić swoje potrzeby. Inny laptop  będzie do gier, pracy, projektowania grafiki czy oglądania filmów i słuchania muzyki.

Jaki laptop do poszczególnych przeznaczeń:

 • Laptop do gier – musi posiadać dedykowaną kartę graficzną, układ w procesorze sobie nie poradzi. Najnowsze tytuły, albo się nie uruchomią, albo będą się zacinać. Karta graficzna musi mieć przynajmniej 2GB pamięci. Następną ważną rzeczą jest pamięć RAM. Im więcej tym lepiej. Przy laptopie do gier jest to min 16GB. Komputer taki musi mieć dużą matrycę, przynajmniej 15,6 cala, oraz wyświetlany obraz w jakości przynajmniej Full HD, dysk SSD oraz szybki procesor min Intel Core i5.
 • Laptop do pracy biurowej – taki laptop nie musi posiadać szybkich podzespołów, ponieważ pakiet biurowy np. Microsoft Office nie ma dużych wymagań. W zupełności wystarczą tańsze podzespoły. Przydała by się jednak duża matryca. W dużym ekranie zobaczymy więcej tekstu.
 • Laptop do słuchania muzyki i oglądania filmów – przydała by się duża matryca, wyświetlająca obraz w jakości 4K. Do wyświetlania takich filmów potrzebny jest także szybki procesor. Potrzebna będzie również zewnętrza karta dźwiękowa oraz głośniki najwyższej klasy np. JBL.
 • Laptop do projektowania grafiki – tutaj jest potrzeby mocniejszy komputer niż w przypadku gier. Niezbędny jest szybki procesor, przynajmniej Intel Core i7, mocna karta graficzna z pamięcią przynajmniej 4GB, dotykowa duża matryca, najlepiej matowa, aby nie zniekształcała kolorów. Potrzeby będzie także dysk SSD do szybkiego zapisywania i odczytywania projektów graficznych.

Musisz się poważnie zastanowić do czego będziesz używać laptopa. Oczywiście istnieją modele uniwersalne, które nadadzą się do zabawy czy pracy.

System

Drugim ważnym pytaniem, z którym musisz się zmierzyć jest pytanie na jakim systemie operacyjnym chcesz pracować. W Polsce jak i na całym świecie najpopularniejszy jest system Windows. To jednak nie znaczy, że to jest jedyny i najlepszy system. W laptopach firmy Apple jest instalowany system macOS. Spotyka się również laptopy bez zainstalowanego systemu. Sami możemy zdecydować się na jakiś system. Możemy zainstalować Windowsa czy Linuxa, który jest otwartym i darmowym systemem.

Jeżeli do tej pory korzystałeś z Windowsa, jesteś do niego przyzwyczajony, nie sprawiał Ci on kłopotów, to radziłbym Ci zostać przy tym systemie. System macOS jest popularniejszy za granicami naszego kraju niż w Polsce. Jednak tego systemu trzeba się na nowo nauczyć, co zajmuje sporo czasu. Po drugie zainstalowanie macOS na zwykłym laptopie nie jest takie łatwe. Do tego potrzebne są specjalne komputery firmy Apple. Są one dużo droższe od tradycyjnych. Inna alternatywą jest Linux. Jest on otwartym i darmowym systemem – poza niektórymi dystrybucjami. Otwarty system to znaczy, że kod systemu jest udostępniony i każdy legalnie może go zmieniać. Można na nim zrobić więcej niż na Windowsie czy macOS, ale jeżeli jesteś mało zaawansowanym użytkownikiem – zostań na Windowsie.

Producent

Tak naprawdę producent laptopa nie ma dużego znaczenia, ponieważ większość firm wykorzystuje takie same podzespoły w laptopach. Jednak można wyróżnić kilka najpopularniejszych firm:

 • Toshiba
 • Lenovo
 • Acer
 • HP (Hewlett-Packard)
 • Dell
 • Asus

Wszystkie firmy wymienione powyżej, wykorzystują podzespoły tych samych producentów takich jak: Intel, AMD, nVidia, HyperX czy MSI

Cena

Ile trzeba przeznaczyć na dobrego laptopa? Na to pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć. Jak pisałem wyżej, zależne jest do czego ten laptop ma służyć. Ceny laptopów bez systemu operacyjnego, do obsługi pakietu biurowego zaczynają się już od 900 zł. Za laptop ze średniej półki, nadający się do bardziej zaawansowanej pracy czy nauki zaczynają się już od 1600 zł. Jeżeli potrzebujesz laptopa do gier to już musisz przeznaczyć kwotę w okolicach 2700 zł. Jeżeli będziesz tworzyć grafikę musisz wybrać laptop z najwyższej półki. Ceny zaczynają się już od 3000 zł.

Article Categories:
Elektronika

Comments are closed.