Jak dbać o kręgosłup w starszym wieku?

Written by

Niestety, seniorzy są zasadniczo w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o takie kontuzje, jak rwa kulszowa. To jednak nie oznacza, że nie można nic z tym faktem zrobić. Można, a nawet trzeba! Sprawdź, jak zatem działać na co dzień, aby rwa kulszowa nie była obecna w Twoim życiu!

Warto wspomnieć, że organizmy seniorów są oczywiście osłabione wraz z wiekiem. Przez to osoby starsze są bardziej narażone na takie problemy, jak rwa kulszowa itd. Warto mieć świadomość takiego zagadnienia, że to nic przyjemnego. Rwa to głównie ból w plecach. Na tyle silny, że nie można w ogóle normalnie, swobodnie funkcjonować. Osoby zmagające się z takimi schorzeniami muszą brać wolne w pracy i leżą. W ten sposób chcą przeczekać najgorszy okres. Dodatkowo rwa kulszowa może wiązać się też z wieloma innymi symptomami. Jest to na przykład kłopot z oddawaniem moczu, czy stolca. Seniorzy muszą na siebie szczególnie uważać na tej płaszczyźnie. Warto zauważyć, że eksperci zalecają im sporo ruchu na świeżym powietrzu. Generalnie na stronie internetowej jest dokładny opis tego właśnie zagadnienia, dlatego warto się z nim zapoznać (https://rwa-kulszowa.com.pl/rwa-kulszowa-u-osob-starszych-jak-dbac-o-kregoslup-w-podeszlym-wieku/).

Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, aby katować się itp. Senior nie musi koniecznie biegać za piłką, czy grać w siatkówkę itd. Kluczowe jest jednak to, aby codziennie się ruszał. Zalecane są zatem spacery. Tak samo, jak gimnastyka. Musi być ona adekwatna do możliwości seniora.

I tutaj płynnie przechodzimy do kolejnego zagadnienia. Mianowicie nie można nie zwracać uwagi na swój wiek. Bardzo ważne jest to, aby nie narażać na szwank swoich mięśni, stawów, więzadeł, czy właśnie kręgosłupa. A wielu seniorów nie może za bardzo pogodzić się z tym, że nie są tak sprawni, jak miało to miejsce jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Przez to na przykład wciąż noszą torby z ciężkimi zakupami. Nie unikają też długich podróży samochodami, które są zasadniczo bardzo kłopotliwe dla pleców itp. Jeśli jesteś seniorem i czytasz dzisiejszy tekst, to wiedz jedno. Aktywność musi być dopasowana do Twoich możliwości. Nie tylko chodzi o aktywność fizyczną, ale generalnie o cały dzień. Jeśli zatem nie musisz, to nie dźwigaj sam ciężkich przedmiotów itd.

Nie zapominaj również o rehabilitacji. Sporo osób bagatelizuje to właśnie zagadnienie. A chodzi w tym aspekcie nie tylko o to, aby poradzić sobie z aktualnymi dolegliwościami bólowymi. Bardzo ważne jest także to, aby rwa kulszowa dała nam po prostu spokój… Sporo osób wybiera ARPwave. To rehabilitacja znana ze świata sportu. Od pewnego czasu jest również dostępna w Polsce. Metoda ARPwave jest określana jako bardzo skuteczna i zarazem bezpieczna. Dzięki niej można poradzić sobie z rwą na wielu płaszczyznach. Między innymi chodzi o to, aby rwa nie wracała w przyszłości. W związku z tym mięśnie przykręgosłupowe powinny być właściwie wzmocnione. Tak samo koniecznie jest usunięcie patologii itd. Ważna jest też dieta. W codziennym menu nie powinno zabraknąć pieczywa dobrej jakości, jajek, czy drobiu. Warto też wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.